Psychoterapia

PSYCHOTERAPIA


Gabinet Psychoterapii Kinga CzarnotaCo to jest psychoterapia?

Psychoterapia to metoda leczenia zaburzeń oraz dysfunkcji psychicznych polegająca na świadomym i zaplanowanym oddziaływaniu, za pomocą wpływu psychoterapeuty. Celem psychoterapii jest poprowadzenie Pacjenta do dobrostanu psychofizycznego i odzyskania równowagi psychicznej, usunięcia przyczyn objawów wywołujących subiektywne poczucie cierpienia, które często przekłada się na cierpienie ciała. Psychoterapia jest również metodą wspierania zmian na drodze do samopoznania oraz samorozwoju.

 

Jest wiele podejść psychoterapeutycznych, które opierają się na modelach teoretycznych, do najbardziej znanych należą: psychoterapia psychoanalityczna, psychoterapia poznawcza, psychoterapia behawioralna oraz psychoterapia systemowa. Każde z nich wyznacza specyficzny charakter oddziaływań psychoterapeutycznych, w którym zawiera się specyfika metod, środków oraz etapów procesu psychoterapeutycznego. Ze względu na rodzaj problemu, z jakim zgłasza się Pacjent, należy dopasować odpowiedni rodzaj psychoterapii: indywidualną, grupową, małżeńską, rodzinną. Psychoterapia do droga ku zwyczajnie – szczęśliwszemu życiu.

Dla kogo psychoterapia ?

W życiu każdego człowieka pojawiają się momenty kryzysu, doświadczania trudności na różnych płaszczyznach funkcjonowania: w pracy, szkole, w domu, z własnymi emocjami, z osobami bliskimi, w relacjach z ludźmi. Paradoksalnie – potrzebujemy ich, by się rozwijać, to właśnie wtedy, gdy jest trudno jest największa motywacja, żeby zmienić coś w życiu na lepsze. Dobrze jeśli wtedy jest ktoś, kto daje wsparcie: przyjaciel, bliska osoba. Nie zawsze jednak udaje się znaleźć w sobie wystarczająco dużo siły, by czerpać z kryzysów naukę. Psychoterapia jest dla osób, które doświadczają subiektywnego poczucia bezradności w obliczu aktualnej sytuacji życiowej, które mimo podjętych prób radzenia sobie dalej tkwią w sytuacji trudnej, która – na ten moment – wydaje się być bez wyjścia…

Psychoterapia jest również dla osób, które nie doświadczają silnego dyskomfortu, ale odczuwają potrzebę rozwijania się, pragną lepiej poznać siebie, rozwinąć swój potencjał, żyć w sposób bardziej świadomy i spełniony.

Co daje psychoterapia ?

Może najpierw – czego psychoterapia nie daje? Wbrew częstym oczekiwaniom, psychoterapia nie dostarcza gotowych rozwiązań, przepisów ani rad, nie dostarcza gotowych recept na wybrany problem z jednej prostej przyczyny: nie ma dwóch takich samych osób ani sytuacji, dlatego nie ma też ujednoliconych rozwiązań. Każdy człowiek jest wyjątkowy i niepowtarzalny i niesie ze sobą właściwe tylko dla Niego doświadczenia, które pozwoliły mu takim właśnie się stać. Psychoterapia daje możliwość dotarcia do prawdy o sobie samym, do własnej historii, w której znajdują się przyczyny jego funkcjonowania, również tego, które sprawia cierpienie.

Czego więc można oczekiwać od spotkań terapeutycznych? Na pewno lepszego poznania siebie, poznania źródeł i przyczyn swoich zachowań. Wypracowania sposobów radzenia sobie w sytuacjach dotychczas trudnych, stresujących, wypracowania nowych wzorców zachowań mających na celu polepszenie dobrostanu psychicznego Pacjenta.

Psychoterapia prowadzi do zdolności tworzenia bardziej satysfakcjonujących związków z innymi ludźmi, lepszego funkcjonowania zawodowego, zwiększenia zadowolenia z życia, lepszego rozumienia i akceptowania samego siebie.


Zobacz również:

Komentarze są wyłączone.