Psychoterapia indywidualna

 

PSYCHOTERAPIA INDYWIDUALNA


 

Gabinet Psychoterapii Kinga CzarnotaKażdy człowiek doświadcza w swym życiu kryzysów, sytuacji trudnych, różnie na nie reagujemy, ale to dzięki nim, tak naprawdę możemy się rozwijać. One dają nam motywację do zmian. Dzięki temu, że bolą – zmuszają nas do popatrzenia na nie, do przyjrzenia się im i wybrania kierunku ku lepszemu. Czasem jednak trudno samemu odnaleźć właściwy drogowskaz, czasem błądzimy wracając wciąż do tego samego trudnego miejsca, zamiast iść do przodu. Dobrze wtedy przyłączyć się do kogoś, kto zna drogę i może poprowadzić. Tym kimś może być też psychoterapeuta; wskaże kierunek, będzie towarzyszył, wspierał, dodawał sił, byś w którymś momencie dalej mógł iść sam, na własnych, dorosłych nogach…

Wizyta w gabinecie psychoterapeutycznym jest szczególną formą kontaktu między Tobą a psychoterapeutą, opiera się na dialogu, który – właściwie poprowadzony – może doprowadzić Cię do satysfakcjonującego Miejsca w Twoim Życiu. Jest poszukiwaniem rozwiązania, które daje siłę, rozpoczęcie psychoterapii to zaproszenie do swego świata, w którym owo rozwiązanie się zawiera.

Praca psychoterapeuty polega na pokazaniu pacjentowi rzeczywistości w jakiej on funkcjonuje, nie zawsze jest to łatwe, czasem zaskakujące, szokujące, niezgodne z tym jak do tej pory ją postrzegałeś, ale gdyby sposób widzenia i doświadczania rzeczywistości pacjenta był właściwy – nie miałby problemów. Dlatego psychoterapeuta często przedstawia coś w sposób zupełnie odmienny, ale psychoterapeuta prowadzący do rozwiązania, robi to zawsze w sposób życzliwy, przepełniony szacunkiem do Ciebie i dający możliwość wyboru – Tobie.

Celem indywidualnej psychoterapii jest zmiana w dotychczasowym funkcjonowaniu, które przynosiło poczucie cierpienia, smutku, lęku. Jest stworzeniem możliwości przyjrzenia się sobie, swojej obecnej sytuacji, zatrzymania się na chwilę i zastanowienia czego oczekujesz od życia, siebie i innych. Psychoterapia prowadzi do zwiększenia poziomu samoświadomości siebie, poznania swych potrzeb, uczuć, zasobów, mocnych stron oraz ograniczeń, dzięki czemu człowiek może efektywniej wykorzystywać swój potencjał i żyć w sposób pełniejszy i po prostu – szczęśliwszy. Efektem owych zmian jest umiejętność zawierania bardziej satysfakcjonujących relacji z ludźmi w życiu prywatnym i zawodowym, czerpanie z życia radości w poczuciu harmonii i spełnienia.

Psychoterapia prowadzi do poczucia pacjenta, że może kochać i być kochanym, pracować, bawić się, że może funkcjonować w sposób pełny i samowystarczalny, w zgodzie z samym sobą.

Komentarze są wyłączone.