Psychoterapia małżeństw-par

PSYCHOTERAPIA MAŁŻEŃSTW-PAR


 

Psychoterapia małżeństw par

Czasy, w których żyjemy każą pędzić, osiągać kolejne cele, mijać się w progu… Zostawiają niewiele czasu na bliskość, na prawdziwe bycie z drugim człowiekiem. Coraz więcej małżeństw i par dostrzega problemy w relacji mając poczucie, że w natłoku obowiązków utracili siebie nawzajem. Często zaczyna się to od dostrzeżenia oddalenia się od Siebie, braku radości ze wspólnego przeżywania, przy jednoczesnej potrzebie by było inaczej, by wróciła dawna fascynacja, poczucie bliskości i zaangażowania w związek. Jest jednak tak wiele do zrobienia w domu, w pracy, z dziećmi i samym sobą, własnymi emocjami, że często nie ma już energii, by pielęgnować Uczucie, którego kiedyś nie trzeba było specjalnie pielęgnować .., ono samo pozwalało się odczuwać bardzo intensywnie, ale teraz trudno go odnaleźć. Więc zostawiamy, jak jest, mając nadzieję, że jutro będzie lepiej, ale znowu wydarza się coś, że Czujemy się zranieni, samotni. Bojąc się o tym jasno powiedzieć, chowamy te uczucia coraz głębiej, do nich dokładamy następne i następne, aż w końcu zostaje już mało miejsca na to, co kiedyś fascynowało w drugim człowieku, sprawiało, że był bliski, że chciało się przy nim iść przez życie…

Małżonkowie, partnerzy oddalają się od siebie coraz bardziej gromadząc w sobie poczucie krzywdy i bezradności, gdy po wielu próbach znalezienia do siebie drogi, było jeszcze gorzej. Szukają sposobów, by nie czuć samotności – w innych miejscach: w pracy, klubach, przy komputerze, grach hazardowych, alkoholu, być może przy innych osobach: koleżankach, kolegach, kochankach, dzieciach. I to jest często moment, który zmusza do zmiany. Wówczas warto zastanowić się, w którą stronę zmierza związek, czy daje satysfakcję. Warto wtedy odpowiedzieć sobie na pytanie czy Sami jesteśmy szczęśliwi i czy potrafimy dać szczęście Sobie i tej drugiej osobie? Czy potrafimy swobodnie mówić o swych potrzebach, uczuciach, trudnościach, nie oceniając, nie krytykując? Czy ufamy sobie nawzajem, czy widzimy w sobie nadal te osoby, z którymi chcieliśmy przeżywać radości i smutki?

Jeśli odpowiedzi na te pytania powodują, że robi się ciężko, warto wspólnie udać się po pomoc, lub skorzystać z terapii samodzielnie, co często jest dobrym początkiem zmian, których doświadczycie razem.

Psychoterapia małżeństw/par oparta jest na rozmowie z psychoterapeutą, który zapewniając atmosferę Intymności, Życzliwości i Zaufania, stara się dotrzeć do przyczyn Waszych problemów, wskazując możliwości ich Zmiany. Przedstawi sposoby efektywnej komunikacji, który sprawi, że będziecie wiedzieli jak mówić o swoich potrzebach, emocjach, opiniach, niepokojach w sposób jasny, prawdziwy i nieobciążający … oraz jak słuchać, by druga Osoba chciała dzielić się tym z Wami.

Celem psychoterapii małżeństw/par jest poczucie partnerów, którzy chcą odbudować swój związek, że odnaleźli siebie na nowo. Nie jest to wejście po raz kolejny w etap zauroczenia, jest to rozwój związku w dojrzalszym i pełniejszym znaczeniu, gdzie doświadcza się miłości i równowagi. Jest to zdolność dostrzegania w swym Partnerze każdego dnia czegoś fascynującego, co wywołuje radość i bliskość, która pozwala czuć się wyjątkowym w towarzystwie ukochanej Osoby a jednocześnie prawdziwym, spełnionym i wartościowym człowiekiem. To poczucie, które daje siłę do tego, by pracować, bawić się, kontaktować z innymi ludźmi i samym Sobą.

 

Komentarze są wyłączone.